Како побољшати положај учитеља украјинског језика са елементима националне културе у основним школама у Кули, како обезбедити бољи просторни услови за културну делатност у Друштву «Иван Сењук» и значајније учешће у финансирању аматерске дела-тности у овом Друштву, биле су теме разговора делегације украјинске заједнице 14 новембра са председником општине Кула Светозаром Буквићом. У делегацији су били: председник Националног савета украјинске националне мањине Мирослав Калењук, председник КУД-а «Иван Сењук» Михајло Боднарчук, председник кулске подружнице Друштва «Просвета» Еуген Кулеба и чланови руководстава ових кулских организација, Михајло Кржачек, Наталија Пањков, Елена и Љубомир Букинац.
Изучавање украјинског језика са елементима националне културе у основним школама у Кули је уведено још 1968. године. После вишегодишњег прекида у 80-им годинама, овај предмет на факултативној основи је обновљен 1994. године. Обзиром да према просветним нормативима у основним школама «Иса Бајић» и «Петефи бригада» није било довољног броја ученика и наставних група те није био одговарајући број часова за пуну норму, учитељи овог предмета уз сагласност Министарства просвете Србије, су своју норму допуњавали радом у културним секцијама КУД-а «Иван Сењук» а Министарство просвете је финансирало цео лични доходак учитеља. Ове наставне године Министарство просвете је престало са финансирањем допунских часова рада учитеља, будући да се рад у културним друштвима финансира из других извора а Министарство просвете финансира само рад у школама. За све друге форме просветне делатности надлежна је локална самоуправа, био је одговор Министарства просвете.
То је био један од разлога да се делегација украјинских организација обрати председнику општине Кула Светозару Буквићу са молбом за решавање овог питања. Делегација је замолила председника да се разлика до пуне норме часова учитељу предмета украјински језик са елементима националне културе финансира из буџета општине Кула.
Председник Буквић је позитивно одреаговао на овај захтев и предложио да Национални савет украјинске националне мањине упути захтев просветним органима Покрајине Војводине којима ће и он у име општине Кула такође упутити исти захтев за додатно финансирање са уверењем да ће се ово питање заједничким напорима решити и да ће се обезбедити цео лични доходак за учитеља у Кули. Он је додао да ће се финансирати само рад ућитеља у школама а не и у културним друштвима.
Што се тиче побољшања финансијског стања у КУД-у «Иван Сењук», председник општине је обећао да ће се подићи ниво финансирања из буџета за 2007. годину, којег је смањила претходна општинска власт. Такође је обећао да ће се обезбедити адекватно измештање просторија Савеза слепих а њихов простор ће се уступити КУД-у «Иван Сењук» на коришћење.
Питање које је постављено у вези са сменом директора Центра за социјални рад Ивана Лешчешина, председник Буквић је нагласио да оно нема никакве везе са националном припадношћу досадашњег директора али је у искључивој надлежности владајуће коалиције у Кули у којој је партија Српски Покрет Обнове добила одговорност за функционисање овог Центра и предложила је свог кандидата Ану Родић за директора а Ивану Лешчешину се предлаже место заменика директора или стручног сарадника у другим инсти-туцијама.
Председник Буквић је информисао делегацију о свим напорима његове управе и личне на подизању економског нивоа општине. Најавио је значајне инвестиције у наредном периоду, отварање три производна погона, у којима ће се запослити значајан број људи што ће побољшати животни стандард, истовремено, како је рекао, биће много више пара за просветну, културну и спортску делатност свих структура у општини Кула. |