Українска
1
Пријатељи листа
unr
Украјински национални савет (оснивач листа)
 
grb Republike Srbije
Влада Препублике Србије
 
grb Vojvodine
t
Извршно Веће АП Војводине
 
grb Ukrajine
амбасада Украјине у Србији
 
prosvita
Друштво за украјински језик, књижевност и културу "ПРОСВИТА"
 
uvkr
Украјински светски координациони савет
 
uwc
Светски конгрес Украјинаца
 
eku
Европски конгрес Украјинаца
 
5 kanal
5 Kанал
Политика
Делегација Републике Српске у Београду
Питање Космета мора да буде решено у складу са међународним правом.

Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница и председник Владе Републике Српске Милорад Додик оценили су 17. новембар 2006. да питање Косова и Метохије мора бити решено у складу са међународним правом и постизањем компромиса између Београда и Приштине.
Коштуница је на конференцији за новинаре, одржаној после разговора са Додиком и председником Републике Српске Миланом Јелићем, истакао да је сигуран да ће бити пронађен начин за компромисно решење које ће значити да је Космет део Србије и да има суштинску аутономију у њеним границама. Он је истакао да је мултиетничност политички идеал и да власти Србије не виде зашто Срби и Албанци на Косову не би могли живети заједно ако су тако живели вековима, и додао да се Срби никада нису одрекли могућности да живе заједно са Албанцима.
Председник Владе Србије навео је да Србија тражи само да се поштује њен територијални интегритет и суверенитет, уз гарантовање суштинске аутономије за Косово и Метохију.
Коштуница је подсетио на то да се Платформом Владе Србије нуди суштинска аутономија, односно највиши степен аутономије за Космет.
Додик је оценио да су људи у Републици Српској веома заинтересовани за питање Косова и Метохије и истакао да Србија има легалан и легитиман став о Космету, изражавајући наду да ће то питање бити решено уз сагласност обе заинтересоване стране и уз поштовање међународног права. Он је поновио залагање да се до прихватљивог решења за покрајину дође поштовањем међународног права и указао на то да тај проблем треба решити тако да се у договору са властима Србије и са осталим учесницима у преговарачком процесу дође до општеприхваћеног решења које мора да буде консензус.
Коштуница, Јелић и Додик најавили су на заједничкој Конференцији да ће у децембру бити одржан састанак Већа за сарадњу Републике Српске и Србије, чија ће главна тема бити сарадња у области енергетике.
Председник Владе Србије оценио је да је данашњи сусрет са званичницима Републике Српске веома важан, имајући у виду то да Република Српска после избора добија стабилне и јаке институције, што је важно за стабилност региона, док је у Србији недавно усвојен нови Устав.
Милан Јелић, који је као председник РС био у првој званичној посети Србији, напоменуо је да се у двема земљама улажу напори како би Република Српска била "бољи део БиХ", а Србија истински лидер у региону

ПРЕСС
30. Новембар 2006. године
Број: 17
Година: 2
1